ثبت برند محصولات چرمی

ثبت برند محصولات چرمی

ثبت برند محصولات چرمی در ایران ، مطابق با سایر طبقه های محصولات در سازمان مالکیت معنوی ، قوانین و تبصره های خاص خودش را داراست که قصد داریم در این مقاله بصورت کوتاه و مفید شمارا تا حدودی با این پروسه آشنا کنیم.

تاریخچۀ چرم :

چرم جزء اولین کشفیات و دستاورد کاربردی بشر در طول تاریخ است که هم اکنون بیش از ۵۰% چرم جهان صرف تولیدات کفش و ۲۵% آن در تولیدات پوشاک مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیشینۀ تاریخی  تجارت چرم به ۵۰۰ سال قبل از میلاد بر می‌گردد و اولین تاجران چرم یونانیان باستان بودند به این ترتیب زمینۀ اولیۀ تجارت چرم در یونان باستان پی ریزی شد و تا کنون ادامه دارد.

رومیان باستان  تحت تاثیر  یونانیان آغاز به استفاده از چرم در صنایع دستی خود در زمینه‌هایی چون؛ کفش، لباس و تجهیزات نظامی از قبیل سپر، زین و مهار کردند و بدین ترتیب بود که چرم و موارد استفاده از آن جهانی شد.

تاریخچه چرمسازی در چرم در ایران :

اسناد باقی مانده از خواجه رشید الدین، مربوط به دورۀ پس از حملۀ مغول، نشان‌گر  رونق تجارت چرم و پوست در ایران است. این اسناد گواه شهرت برخی شهرها مانند تبریز و شیراز در این دوره است. در عهد قاجاریه، همدان مرکز مهم تولید نوعی چرم، معروف به «چرم همدانی» بود که از پوست گوسفند تهیه می‌شد.

در سال ۱۲۶۷ از جمله کارهایی که امیر کبیر به نمایشگاهی در لندن فرستاد، پوست بود. در این دوره صادرات پوست و چرم، از اغلب شهرهای ایران به روسیه و عثمانی و هند رونق بسیار داشت. علاوه بر همدان، شهرهای تبریز و اصفهان نیز در تولید و صادرات چرم سهم به‌سزایی داشتند.

اولین کارخانه چرم سازی ایران در سال ۱۳۰۸ شمسی در شهر تبریز بنا شد و پس از آن در همدان، تهران و اصفهان نیز کارخانه‌هایی تأسیس شد.

تاریخ فعالیت واقعی صنعت چرم سازی در ایران را باید از تاریخ فعالیت صنعت چرم در همدان محاسبه کرد به این ترتیب در سال ۱۳۱۱، نخستین کارخانۀ ماشینی و مدرن چرم سازی در همدان توسط اردشیر یگانگی بنیان گذاشته شد.

از آن پس این صنعت به تدریج در کشور توسعه یافت و تعداد کارخانه‌های چرم سازی از یک کارخانه در سال ۱۳۱۱ به ۲۲ کارخانه در سال ۱۳۲۲ افزایش پیدا کرد.

ثبت برند محصولات چرمی :

با توجه به گسترش بازار چرم در ایران و جهان، برای رقابت در بازار این نوع از تجارت اولین قدم ثبت برند است. با توجه به تاریخچۀ چرم در ایران و همینطور با نگاهی گذرا به صاحبان این نوع کسب و کار در ایران می‌شود به راحتی به این موضوع پی برد که صنعت چرم در ایران روزبه‌روز پیشرفته‌تر و با کیفیت بهتری در بازارهای رقابت داخلی و خارجی عرضه می‌شود.

این موضوع خود بیانگر این است که این حوزه بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاری و شروع کسب و کار است. برای شروع پیش از ثبت برند لازم است که نام مناسب برند خود را انتخاب کنید.

شما در هرمرحله برای آگاهی بیشتر و کامل‌تر از ثبت برند چرم می‌توانید از طریق لینک زیر به کارشناسان مجرب موسسۀ ذهن خلاق متصل شوید.

ثبت برند کیف و کفش چرم

نام برند چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد :

 • استفاده از اسامی خاص برای ثبت برند چرم بلامانع است.
 • مشخص کننده نوع فعالیت و کالا باشد
 • تکراری نباشد
 • اسامی شخص خاص و شناخته شده و همینطور نام و نمادهای دولتی قابل قبول نیستند
 • کلماتی مثل خوشمزه در گروه صنعتی چرم به دلیل گمراهی مخاطب قابل قبول نیست.
 • اسامی عام مانند موقعیت جغرافیایی و… نیز برای ثبت نام برند قابل قبول نیست

مدارک لازم جهت ثبت برند محصولات چرمی :

 • تکمیل دو نسخه اظهارنامه علامت
 • مدارک هویت متقاضی

الف) اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه و کارت ملی

ب) اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی، تصویر شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء

 • مدارک نماینده قانونی: در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی ( وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضاء برای اشخاص حقوقی و …) باشد مدارک آن ضمیمه می‌گردد.
 • ده نمونه گرافیکی  از علامت تجاری حداکثر در ابعاد 10×10
 • در صورت سه بعدی بودن علامت، ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.
 • ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط به عنوان مثال: جواز اعلامیه تاسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت . وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یا پروانه کسب و…
 • مدارک مربوط به حق تقدم که باید همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر در مدت ۱۵ روز از آن تاریخ تسلیم شود.
 • ارائه مدارک ( مجوز فعالیت ) در حوزه مربوطه طبق تشخیص مرجع ثبت
 • رسید مربوط به پرداخت هزینه‌های قانونی:

الف) هزینه اظهارنامه اشخاص حقیقی

ب) معادل ارزی کلیه هزینه ها و تعرفه های ثبتی علامت بر مبنای فرانک سوئیس باید به شماره حساب ارزی به نام خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی واریز گردد.

پس از آنکه علامت تجاری به ثبت رسید گواهی ثبت با الصاق یک نمونه کامل آن به صاحب علامت داده می شود.

ثبت برند چرم موسسه حقوقی ذهن خلاق

مزایای ثبت برند چرم :

 • با ثبت برند حق انحصار برند را از آن خود می کنید.
 • اگر کسی از علامت تجاری یکسان یا مشابه شما استفاده کند می توانید به راحتی از طریق قانون جلوی فعالیت وی را بگیرید.
 • می توانید خواستار رد علامت تجاری شخصی که درخواست ثبت علامت مشابه یا یکسان با علامت شما دارد شوید.
 • می توانید خواستار باطل شدن علامت تجاری مشابه یا یکسان با علامت خودتان شوید.
 • حق استفاده از علامت تجاری و نام برند به موقعیت مکانی خاصی ارتباط ندارد و شامل تمامی شهرهای ایران می‌شود، بنابراین اگر کسی در هر نقطه از سرزمین فعالیتی انجام دهد می توانید خواستار ابطال فعالیت نام برند شوید.
 • در بازار کسب و کار شناخته می‌شوید
 • جذب اعتماد مشتری

و بسیاری موارد دیگر از مزایای ثبت برند است که می‌توانید با این اقدام از آن بهره‌مند شوید.

برای آگاهی بیشتر  و سهولت در انجام امور ثبتی خود شما می‌توانید با مشاورین مجرب موسسۀ ذهن خلاق در هر مرحله ارتباط بگیرید و اطلاعات خود را در این زمینه به روز کنید.

ثبت محصولات چرمی

برای ارتباط با ذهن خلاق ، یکی از راه های زیر را انتخاب کنید

ارتباط از طریق واتساپ :

کارشناس ثبت شرکت
واتساپ کارشناس 2

تلفن تماس :

213 666 88 021

7913 65 88 021

4484 040 0912

4474 040 0912

آدرس :

تهران ، خیابان ولی‌عصر (عج) ، بعد از بوستان ساعی ، محله گاندی ، کوچه سی‌وششم ، مجتمع ولی‌عصر (ع) 1 ، واحد 116

دسترسی دوم : انتهای خیابان گاندی ، خیابان وزرا ، پلاک 108 ، مجتمع ولیعصر 1 ، طبقه اول ، واحد 116

تماس با ما

213 666 88 021

7913 65 88 021

4484 040 0912

4474 040 0912

تهران ، خیابان ولیعصر (عج) ، محله گاندی ، کوچه سی و ششم ، مجتمع ولیعصر 1 ، طبقه اول ، واحد 116

درباره ما

موسسه حقوقی ذهن خلاق از سال 1393 با ارائه خدمات حقوقی و ثبتی در کنار شما عزیزان می‌باشد و با بهره گیری از کارشناسان مجرب در زمینه ثبت شرکت و ثبت علائم تجاری (برند) و مشاوره برندسازی و برندینگ و اخذ کارت بازرگانی و انواع مجوز ها در این مدت کوتاه توانسته با کسب جایگاهی بزرگ ، مشاوری امین در بین تولیدکنندگان کشور باشد

ادامه…