شرکت

شرکت چیست؟

شرکت چیست؟! در دنیای امروز ، بازار کار بصورت عمده بر روی دستان شرکت ها یا کمپانی همای بزرگ می‌چرخد ، این بدین معناست که نیاز جامعه به این نوع بازار روز به روز در حال افزایش است.

تعریف شرکت را می‌توان در ریشه این کلمه یافت ، کلمه شرکت ریشه در کلمه هایی مانند شریک و شراکت دارد.یعنی می‌توان با توجه به مفهوم خود کلمه به تعریف کلی برسیم.

اما یک تعریف کلی در قانون مدنی ایران آمده است :

“شرکت عبارت است از اجتماع حقوق مالکان متعدد در شیء واحد به نحو اشاعه”

اگر بخواهیم با بیان دیگر و به شکل ساده‌تر شرکت را توصیف کنیم ، اینچنین می‌گوئیم :

“زمانی که دو یا چند شخص حقیقی یا حقوقی ، برای انجام عملیات تجاری و کسب سود با همدیگر یک اجتماع را تشکیل می‌دهند ، در واقع این اجتماع را یک شرکت می‌نامند.”

با ثبت شرکت ، در حقیقت یک شخصیت حقوقی متولد می‌شود ، که دو یا چند شخصیت حقیقی یا حقوقی “سهام‌دار” آن هستند و هرآنکس که روی یک شرکت سرمایه گذاری می‌کند ، یک سهم در آن شخصیت حقوقی تازه متولد شده را داراست.

هرشرکت دارای یک هیئت مدیره است که متشکل از حداقل سه شخصیت حقیقی می‌باشد ، هیئت مدیره کار اداره شرکت را به عهده دارند ، یعنی اعضای هیئت مدیره لزوما نباید سهام‌دار آن شرکت باشند.

انواع شرکت:

شرکت‌‌ها انواع مختلفی دارند :

  1. سهامی ( که شامل دوبخش می‌شود : سهامی عام ، سهامی خاص )
  2. مسئولیت محدود.
  3. تضامنی.
  4. مختلط سهامی.
  5. مختلط غیرسهامی.
  6. نسبی.
  7. تعاونی تولید و مصرف.

شرکت‌سهامی :

ماده 1 اصلاحی قانون تجارت ایران مصوب 24 اسفند 1374

“شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست.”

بر اساس ماده 2 اصلاحی قانون تجارت ایران :

“شرکت سهامی شرکت بازرگانی محسوب می‌شود ولواینکه موضوع عملیات آن امور بازرگانی نباشد.”

سهام شرکت های سهامی عام در تالار بورس قابل مبادله است.

سهامی خاص :

سهامی خاص ، شرکتی است که سهام آن قابل دادوستد در بورس نمی‌باشد ولی توسط شخص به راحتی قابل معامله می‌باشد. در شرکت سهامی خاص مسئولیت هریک از سهامداران در مورد بدهی های شرکت به اندازه مبلغ سرمایه گذاری شده در شررکت است و با تشخیص مسئول مربوطه می‌توانند از اموال خصوصی خود در این راه استفاده نکنند.

سهامی عام :

سهامی عام ، شرکتی است که قسمتی از سرمایه آن از طریق فروش سهام به مردم تأمین می‌شود. این سهامی در سازمان بورس دادوستد می‌شود.

شرکت‌مسئولیت‌محدود :

شرکتی است که مسئولیت هر یک از سهامداران درمورد بدهی های شرکت محدود به مبلغ سرمایه گذاری شده در شرکت است و در صورت عدم کفایت مجبور نیستند اموال شخصی را در این راه مصرف نمایند.

نکته : درصورتی که شرکت ورشکسته شود و نتواند جوابگوی طلبکاران باشد تنها سرمایه سهامداران از بین می‌رود و طلبکاران نمی‌توانند باقی‌مانده مطالبات خود را از اموال شرکای شرکت مطالبه کنند.

شرکت‌تضامنی :

شرکتی است که با اسمی خاص برای امور تجاری مابین دو یا چند نفر اب مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود و اگر دارایی شرکت برای پرداخت بدهی های شرکت کافی نباشد ، هریک از شرکا به اندازه سهم خود مسئولیت پرداخت بدهی هارا دارند. (درصورتی که نام برخی مالکان شرکت در نام شرکت آمده باشد ، شرکت تضامنی محسوب می‌شود.)

شرکت‌تعاونی :

شرکتی است که تعدادی از افراد هم صنف یا افرادی که نسبت شغلی یا شخصی باهم دارند برای دستیابی به منافع مشترک گرد هم می‌آیند و یک شرکت تعاونی تشکیل می‌دهند.

شرکت تعاونی نیز انواع مختلفی دارد :

شرکت‌تعاونی توزیع :

نوعی از شرکت های تعاونی است که فعالیت آن در زمینه‌هایی مانند تهیه و توزیع کالا ، مسکن ، خدمات و سایر نیاز های اعضا می‌باشد.

شرکت‌تعاونی مصرف :

شرکتی است که به منظور فروش اجناس برای مصارف زندگی اعم از اینکه اجناس را شرکا ایجاد کرده یا خرید کرده باشند و نفع و ضرر بین شرکا به نسبت خرید هریک از آن ها تقسیم می‌شود.

شرکت‌تعاونی تولید :

نوعی از شرکت های تعاونی است که برای اشتغال اعضا در امور کشاورزی ، دامداری ، دامپروری ، پرورش و صید ماهی ، شیلات ، صنعت و معدن و در آخر عمران شهری و روستایی و … فعالیت دارند.

برای ارتباط با ذهن خلاق ، یکی از راه های زیر را انتخاب کنید

ارتباط از طریق واتساپ :

کارشناس ثبت شرکت
واتساپ کارشناس 2

تلفن تماس :

213 666 88 021

7913 65 88 021

4484 040 0912

4474 040 0912

آدرس :

تهران ، خیابان ولی‌عصر (عج) ، بعد از بوستان ساعی ، محله گاندی ، کوچه سی‌وششم ، مجتمع ولی‌عصر (ع) 1 ، واحد 116

دسترسی دوم : انتهای خیابان گاندی ، خیابان وزرا ، پلاک 108 ، مجتمع ولیعصر 1 ، طبقه اول ، واحد 116

تماس با ما

213 666 88 021

7913 65 88 021

4484 040 0912

4474 040 0912

تهران ، خیابان ولیعصر (عج) ، محله گاندی ، کوچه سی و ششم ، مجتمع ولیعصر 1 ، طبقه اول ، واحد 116

درباره ما

موسسه حقوقی ذهن خلاق از سال 1393 با ارائه خدمات حقوقی و ثبتی در کنار شما عزیزان می‌باشد و با بهره گیری از کارشناسان مجرب در زمینه ثبت شرکت و ثبت علائم تجاری (برند) و مشاوره برندسازی و برندینگ و اخذ کارت بازرگانی و انواع مجوز ها در این مدت کوتاه توانسته با کسب جایگاهی بزرگ ، مشاوری امین در بین تولیدکنندگان کشور باشد

ادامه…