دفاتر پلمپ

پلمپ دفاتر

پلمپ‌دفاتر به چه شکل است؟

بعد از ثبت شرکت هنوز کارهای مهمی از جمله پلمپ دفاتر قانونی هست که باید انجام شود.  این یک مورد از مواردی است ک در صورت عدم پیگیری کار شما غیرقانونی می‌شود.

الزامی است که تمامی شرکت‌ها طبق قانون  دفاتر خود را پلمپ کنند. دفاتری که در شرکت‌ها یا اشخاص حقیقی که به تجارت مشغولند، باید پلمپ شوند، دفتر روزنامه و دفتر کل است.

دفتر روزنامه  مربوط به فعالیت‌های روزانه تاجر یا شرکت است که باید تمامی دیون و مطالبات یا صادرات و وارداتی که هر روز انجام می‌شود، در این دفتر ثبت شود.

دفتر کل نیز در ماده ۸ قانون تجارت تعریف شده . دفتری  است که تاجر باید کلیه معاملات را لااقل هفته ای یک مرتبه از دفتر روزنامه استخراج و انواع مختلف آن را تشخیص و جدا کرده هر نوعی را در صفحه مخصوصی در دفتر به‌طور خلاصه ثبت کند

زمان اخذ پلمپ‌دفاتر :

دفاتر پلمپ، سالانه دریافت شده و مطابق با فعالیت‌ها و معاملات شرکت یا تاجر، تنظیم می‌شوند. این دفاتر علاوه بر سامان دادن به حساب‌ها و جنبه قانونی بخشیدن به آن‌ها، در امور مالیاتی کاربرد دارند.

تجار با توجه به سال مالی خود این دفاتر را دریافت و تنظیم می‌کنند.  اگر سال مالی شرکتی از فروردین تا اسفند باشد، جهت تکمیل  و دریافت پلمپ دفاتر سال بعد ، از فروردین ۹۹ تا اسفند ۹۹ مهلت دارد.

پلمپ دفاتر را مرجع ثبت شرکت‌ها انجام می‌دهد؛ ابتدا تمام صفحات شماره‌گذاری شده. سپس شماره ثبت شرکت در آن وارد می‌کنند و مهر اداره ثبت شرکت‌ها در آن درج می‌شود. اینگونه  هیچ‌گونه جابجایی و تغییر اطلاعات امکان ندارد. در پایان هر سال مالی شرکت، حتی اگر فعالیتی نداشته و دفتر سفید باشد، باید این دفترها را به اداره مالیات تحویل بدهد.

به این ترتیب ابتدای سال مالی درخواست پلمپ دفاتر تجاری خود را در سامانه ثبت شرکت‌ها درج می‌شود. بعد از ۲ الی ۳ هفته کاری این دفاتر به آدرسی پستی که ثبت شده ارسال می‌شود و  به سادگی می‌توان آن‌ها را پر کرد.

بهتر است شرکت هایی که معاملات زیادی دارند، از ابتدا دفتر دویست برگ سفارش دهند تا مجددا مجبور به سفارش پلمب دفاتر نباشند.

بهتر است در ابتدای هرسال جهت دریافت دفاتر قانونی سال مالی جدید اقدام شود .

حتی اگر شرکت فعالیت نداشته باشد و یا عدم فعالیت خود را ثبت کرده باشد، پلمپ دفاتر در هر صورت اجباری است؛ اگر شرکت یا تاجر در یک سال مالی فعالیتی نداشته باشد، میبایست این دفاتر را در مدت زمان قانونی دریافت کند و پس از پایان سال مالی به مدت چهار ماه زمان دارد تا دفاتر را به صورت سفید به ادارۀ مالیات تحویل دهد.

دفتر روزنامه

شیوه پر کردن دفتر باید به چه صورتی باشد؟

کلیه معاملات و صادرات و واردات باید به ترتیب تاریخ در دفاتر مذکور و صفحات مخصوص نوشته شود.

ابتدا این معاملات را درچرک نویس تنظیم کنید تا  دفاتر روزنامه و کل، خط خوردگی پیدا نکنند و زمانی که از درستی مبالغ و اطلاعات اطمینان حاصل شد، وارد دفاتر اصلی کنید.

دفاتری که تجار برای امور تجاری خود به کار می‌برند، در صورتی که مطابق مقررات این قانون تنظیم شوند، در امور تجاری، بین تجار سندیت دارد. در غیر این صورت اعتباری ندارد. بنابراین باید تحریر پلمپ دفاتر تجاری به دقت انجام شود.

مراحل پلمپ‌دفاتر چیست ؟

اشخاص حقیقی و حقوقی باید روز، ماه و سال مالی را مشخص کرده و آدرسی دقیق جهت دریافت دفتر در سامانه وارد کنند. دفترهای در دسترس  دفاتر پنجاه برگ، صدبرگ و دویست برگ هستند.

بعد از تکمیل اطلاعات در سامانه، و زدن دکمه «پذیرش نهایی» باید  از رسید پذیرش نهایی و اظهارنامه پلمپ دفاتر تجاری پرینت گرفته. و پس از تایید توسط کارشناس اداره ثبت شرکت‌ها، می‌توان از طریق پیگیری درخواست، هزینه‌های لازم را به صورت اینترنتی پرداخت کرد.

پس از انجام این مراحل، دفاتر پلمپ شده توسط پست پیشتاز به  آدرسی که در سامانه وارد شده ارسال می‌شوند

چه فعالیت هایی با پلمپ دفاتر مرتبط هستند؟

همانطور که  دریافت کد اقتصادی نیازمند پلمپ‌دفاتر است، برخی از فعالیت‌های دیگر نیز به ارائه این پلمپ احتیاج دارند مثل دریافت کارت بازرگانی! به این ترتیب همۀ اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم هستند که پلمپ‌دفاتر را انجام دهند.

پیامدهای عدم پلمپ دفاتر چیست ؟

یک شرکت برای گرفتن کد اقتصادی، باید دفاتر خود را پلمپ کرده باشد. پلمپ‌دفاتر نشان دهنده شفافیت مالی شماست و بر اساس آن است که اداره مالیات مالیات بر درآمد شما را تعیین می‌کند. ، دفاتر قانونی مبنای مشخص نمودن این درآمدها هستند. را قبل از شروع سال مالی  باید دفاتر روزنامه و کل درخواست کنید تا از طریق پست به دستتان برسد. پس از تکمیل دفاتر  بر اساس اسناد مالی خود، در محلی مطمئن  دفاتر را نگهداری کنید. و هر خراش و پارگی آن باعث اختلال در تمور کاری می‌شود. دفاتر پلمب توسط حسابرس و ممیز مالیاتی به صورت دقیق رسیدگی می‌شود. یکی از مهم‌ترین مواردی که حتما رسیدگی می‌شود، این موضوع است که دفاتر قبل از شروع سال مالی پلمپ شده باشند.

با انجام به موقع پلمپ‌دفاتر و تنظیم و تحریر صحیح دفتر روزنامه و کل، می‌توانیم از معافیت‌های مالیاتی برخوردار شده و از جریمه‌های مالیاتی جلوگیری کنیم.

اگر شرکت دفاتر را ارائه نکند و یا ایراد و نقصی در آن‌ها وجود داشته باشد، جریمه‌های مالیاتی جبران ناپذیری در پی خواهد داشت همینطور و دفاتری که پلمپ نشده باشند، قابل استناد نیستند.

مدارک لازم برای پلمپ دفاتر 1400 افراد حقیقی :

  • کپی شناسنامه
  • کپی کارت ملی
  • اصل اظهارنامه دریافت شده از سامانه
  • فرم تکمیل شده اظهارنامه

مدارک لازم برای دفاتر پلمپ 1400 افراد حقوقی :

  • کپی کارت ملی مدیر عامل
  • کپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات ثبتی شرکت (در خصوص تغییر مدیران، دارندگان امضا، نام، نوع شخصیت حقوقی و مرکز اصلی)
  • اصل اظهارنامه پلمب دفاتر تجارتی دریافت شده از سامانه (اظهارنامه باید به امضای یکی از مدیران شرکت رسیده باشد)
  • اصل یا تصویر مصدق وکالت‌نامه یا معرفی‌نامه (در خصوص اشخاص حقوقی دولتی)

هوشمند شدن خدمات باعث سهولت در امور شده و  شما می‌توانید  به صورت آنلاین، امور پلمپ دفاتر را انجام دهید.

کارشناسان موسسه ذهن خلاق می‌توانند تمامی امور مربوط به پلمپ دفاتر را برای شما پیگیری کنند. جهت دریافت مشاوره و اطلاع از ریز هزینه‌های پلمپ دفاتر و  تمام جزئیات این امر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای ارتباط با ذهن خلاق ، یکی از راه های زیر را انتخاب کنید

ارتباط از طریق واتساپ :

کارشناس ثبت شرکت
واتساپ کارشناس 2

تلفن تماس :

213 666 88 021

7913 65 88 021

4484 040 0912

4474 040 0912

آدرس :

تهران ، خیابان ولی‌عصر (عج) ، بعد از بوستان ساعی ، محله گاندی ، کوچه سی‌وششم ، مجتمع ولی‌عصر (ع) 1 ، واحد 116

دسترسی دوم : انتهای خیابان گاندی ، خیابان وزرا ، پلاک 108 ، مجتمع ولیعصر 1 ، طبقه اول ، واحد 116

تماس با ما

213 666 88 021

7913 65 88 021

4484 040 0912

4474 040 0912

تهران ، خیابان ولیعصر (عج) ، محله گاندی ، کوچه سی و ششم ، مجتمع ولیعصر 1 ، طبقه اول ، واحد 116

درباره ما

موسسه حقوقی ذهن خلاق از سال 1393 با ارائه خدمات حقوقی و ثبتی در کنار شما عزیزان می‌باشد و با بهره گیری از کارشناسان مجرب در زمینه ثبت شرکت و ثبت علائم تجاری (برند) و مشاوره برندسازی و برندینگ و اخذ کارت بازرگانی و انواع مجوز ها در این مدت کوتاه توانسته با کسب جایگاهی بزرگ ، مشاوری امین در بین تولیدکنندگان کشور باشد

ادامه…