کارشناس رسمی دادگستری

کلامی درخشان از کلام‌الله مجید :

إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَىٰ أَهْلِهَا وَإِذَا حَكَمْتُمْ بَيْنَ النَّاسِ أَنْ تَحْكُمُوا بِالْعَدْلِ ۚ إِنَّ اللَّهَ نِعِمَّا يَعِظُكُمْ بِهِ ۗ إِنَّ اللَّهَ كَانَ سَمِيعًا بَصِيرًا

همانا خدا به شما امر می‌کند که امانتها را به صاحبانش باز دهید و چون حاکم بین مردم شوید به عدالت داوری کنید. همانا خدا شما را پند نیکو می‌دهد، که خدا شنوا و بیناست.

چرا متخصص و کارشناس؟!

عموما نیاز جامعه به کارشناس به پیشرفت یک جامعه برمی‌گردد.

با پیشرفت علم و توسعه جوامع همه چیز به سرعت رو به تخصصی شدن سوق پیدا می‌کند.

از طرفی دیگر گسترش روز افزون ارتباطات موجب تسهیل و تسریع تبادل فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی گردیده است و همین امر موجب به وجود آمدن نیاز ها و توقعات بیشتر افراد می‌گردد.

با تخصصی شدن امور و پیشرفت جوامع ، اختلافات و مسایل قضایی مطروحه نیز عموما تخصصی می‌گردند و بر این اساس نیاز مراجع قضایی و شبه قضایی در اختلافات هر روز به صاحبان تخصص و تجربه بیشتر می‌گردد. این اشخاص قانونا کارشناس نامیده می‌شوند.

تیم کارشناسان ذهن خلاق چه کمکی می‌توانند به شما بکنند؟

تیم ذهن خلاق هم اکنون در چند رشته تخصصی با توجه به تعداد کارشناسان رسمی ، جوابگوی مراجع قضایی و دولتی و عمومی می‌باشند و با ارجاع کار به کارشناس رسمی که متخصص بوده و عموما ده ها سال تجربه عملی نیز برخوردار و وثاقت و عدالت آنان را مورد تائید قرار گرفته است.

بدیهی است اهمیت کارشناسی کارشناسان به حدی است که در بسیاری از پرونده‌ها پایه و ماخذ احکام قرار می‌گیرد.

به طور مثال تشخیص اصالت خط و امضای شخص در یک معامله ، تعیین مقصر در حوادث رانندگی و غیر آن ، تعیین حدود ملک اشخاص ،

تعیین و وقوع خسارت و میزان آن و اجرت المثل و منافع ، تشخیص سوء استفاده مالی در یک نهاد دولتی یا عمومی ، برآورد حقوق کسبی مستاجر و بسیاری از امور دیگر با کارشناس است و مرجع قضایی نظر کارشناس را محور رای خود قرار می‌دهد.

بنابراین انتخاب کارشناس رسمی که مسئولانه با قضایا برخورد می‌نمایند ، همواره با حاضر و ناظر دانستن خداوند متعال ،

به راستی و درستی و بدون دخالت دادن اغراض شخصی و حفظ امانت‌داری بدون کتمان حق در هر مورد موضوع کارشناسی دستورات صریح و فنی و دقیق قضاوت محترم را اجرا و با حضور به موقع در مراجع قضایی و اظهار عقیده و در مهلت قانونی ، موجب اجرای صحیح عدالت می‌گردند.

آشنایی کامل با کارشناس و ریشه کلمه کارشناس :

کلمه کارشناس ریشه در ادبیات کهن ما دارد.

در متون پهلوی ذیل کلمه “کارآکاس” معنای کارشناس متبحر و کارآگاه آورده شده و کلمه کارشناسی را نیز کارآکاسیه آورده‌اند.

در متون قوانین مدون کهن مانند قانون حمورابی صراحتا نامی از کارشناس برده نشده ولی در شریعت موسی گاهی بدان اشاره شده است.

در کتاب گنجینه‌ای از تلمود تالیف راب به اصطلاح خُبره بر میخوریم و در حقوق ایران دوره سامانی گواهی سه نظر را از دلایل اثبات دعوی می‌دانسته‌اند لیکن در مورد بعضی موارد گواهی یک نفر را هم برای اثبات دعوی کافی تلقی می‌کرده‌اند.

در فرمان حکومتی از سوی حضرت امیر(ع) به مالک اشتر ، چنین می‌خوانیم :((برای داوری میان مردم بهترین فرد را اختیار کن ، کسی که کارها بر او سخت نیاید و اصحاب دعوی رای خود را بر او تحمیل ننمایند.))

در قران کریم صراحتا واژه خبره ذکر نشده ولی مراد از اهل الذٌکر در سوره النٌحل(آیه 43) و سوره انبیاء (آیه 7) همان خبرگان در امور هستند.

به هر حال کارشناسی در اسلام از یک قداست و معنویت والایی برخوردار است.

نقش کارشناس :

قابل ذکر است که ، دعاوی مطروحه در دادگستری می‌تواند جنبه‌های علمی، اقتصادی و اجتماعی مختلفی داشته باشد که قضاوت درباره آن ها مستلزم داشتن علم و تخصص کافی در رشته‌های گوناگون است

و چون احراز تخصص ها ، متعددند ، نه تنها برای یک قاضی بلکه هیچ کس میسر نیست که به تمام دانش‎ها احاطه داشته باشد و قاضی هم بدون علم به حقایق امور اخلاقا و شرعا از صدور رای ممنوع و معذور است.

لذا برای کشف حقیقت الزاما باید از افرادی که در موضوع مورد اختلاف ، تخصص و تبحری دارند استعلام و نظر خواهی نمود ، سپس رای خود را بعد از انجام تشریفات قانونی بر مبنای آن صادر کرد.

همانطور که می‌دانید امروزه تعداد بیشماری از پرونده‌ها در محاکم قضایی کشور هر روز مطرح می‌شوند که ناشی از اختلافات ملی ، مالی ، حوادثی و جنجه‌ای هستند و بسیاری از آن‌ها با ارائه نظرهای فنی و کارشناسی قابل حل و فصل می‌باشند.

زیرا هریک از طرفین دعوا خود را محقق و ذیحق می‌دانند و قاضی ناگزیر برای آن که حقی از کسی تضییع نگردد و عدالت به نحو مطلوب انجام گیرد از کارشناسان مومن و بی طرف دادگستری نظر مشورتی می‌گیرد.

کارشناسان که در رشته هایی تخصصی خود علم و تجربه کافی دارند در کشف واقعیت‌ها و اعلام رای در هر مورد قضاوت، محاکم را یاری می‌دهند و این امر منجر به اجرای عدالت در جامعه و برقراری نظم و آرامش فردی و گروهی می‌شود.

کلام آخر :

باید به این نکته توجه داشته باشیم که در دنیای مترقی و متحول امروز هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا داشته باشد که به تمام دانستنی‌ها و دانش بشری احاطه دارد.

لذا پیشرفتی که هرروز ، در زمینه‌های مختلف اجتماعی شاهد آن هستیم ایجاب می‌کند که محاکم قضایی نیروهای متخصص در رشته‌های مختلف داشته باشند تا با بررسی همه جانبه دعاوی مطروحه را حل و فصل نمایند.

توجه داشته باشید که صحت و امانت کارشناس به تنهایی کافی نیست، بلکه کارشناس باید در حل معضلات و مشکلات تبحر و دانش کافی داشته باشد.

برای ارتباط با ذهن خلاق ، یکی از راه های زیر را انتخاب کنید

ارتباط از طریق واتساپ :

کارشناس ثبت شرکت
واتساپ کارشناس 2

تلفن تماس :

213 666 88 021

7913 65 88 021

4484 040 0912

4474 040 0912

آدرس :

تهران ، خیابان ولی‌عصر (عج) ، بعد از بوستان ساعی ، محله گاندی ، کوچه سی‌وششم ، مجتمع ولی‌عصر (ع) 1 ، واحد 116

دسترسی دوم : انتهای خیابان گاندی ، خیابان وزرا ، پلاک 108 ، مجتمع ولیعصر 1 ، طبقه اول ، واحد 116

تماس با ما

213 666 88 021

7913 65 88 021

4484 040 0912

4474 040 0912

تهران ، خیابان ولیعصر (عج) ، محله گاندی ، کوچه سی و ششم ، مجتمع ولیعصر 1 ، طبقه اول ، واحد 116

درباره ما

موسسه حقوقی ذهن خلاق از سال 1393 با ارائه خدمات حقوقی و ثبتی در کنار شما عزیزان می‌باشد و با بهره گیری از کارشناسان مجرب در زمینه ثبت شرکت و ثبت علائم تجاری (برند) و مشاوره برندسازی و برندینگ و اخذ کارت بازرگانی و انواع مجوز ها در این مدت کوتاه توانسته با کسب جایگاهی بزرگ ، مشاوری امین در بین تولیدکنندگان کشور باشد

ادامه…