اخذ کد اقتصادی :

مالیات و کد اقتصادی

کد اقتصادی چیست؟ :

کد اقتصادی کدی  12 رقمی است که از طرف واحد عملیات سازمان امور مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی که به تولید کالا و خدمات می پردازند اختصاص داده می شود. در واقع این  کد 12 رقمی، کد احراز هویت اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان امور مالیاتی است. کدی که دریافت آن برای تمام شرکت های فعال در عرصه تولید، توزیع، مونتاژ و صادرات و واردات ضروری است، که اخذ آن  برای شخصیت­های حقیقی منوط به ارائه پروانه کسب و معرفی محل فعالیتشان است.

شرایط دریافت کد اقتصادی :

بعد از ثبت شرکت و برای اخذ کارت بازرگانی،  اخذ کد اقتصادی  الزامی است.

سپس هر شرکت تا دو ماه  وقت دارد که برای تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی اقدام کند.

در غیر این صورت شرکت نمیتواند قراردادی عقد کرده یا  اظهارنامه مالیاتی در پایان سال مالی ارائه دهد .

دریافت کارت بازرگانی، شرکت در مناقصات و مزایدات و عقد قرارداد با موسسات دولتی هم در گرو اخذ همین کد ۱۲ رقمی هستند.

از  مزایای دیگر اخذ کد اقتصادی میتوان به پرداخت حقوق دولت با عنوان مالیات، احراز هویت اشخاص در اداره مالیات، ممانعت از رقابت های ناسالم و تسهیل و تسریع روند بررسی دفاتر قانونی شرکت، اشاره کرد. شرکت هایی که کد اقتصادی ندارند نمیتوانند از قوانین معافیت از مالیات استفاده کنند.

مالیات و کد اقتصادی

برای چه کسانی دریافت کد اقتصادی ضروری است؟

 • شرکت های فعالی که در حوزۀ کارهای خدماتی فعال هستند.
 • شرکت هایی که در زمینه‌های مونتاژ، تولید و توزیع کالا فعالیت دارند.
 • کلیۀ اشخاص حقیقی که در حوزۀ کارهای خدماتی که جواز کسب‌ و کار از مراجع مربوطه را دارند و یا دارای مکانی برای فعالیت تجاری خود هستند.
 • کسانی که در حوزه های تولید، مونتاژ و توزیع کالا فعالیت دارند.

مجوز فعالیت :

جواز کسب یا هر مجوز دیگری که از سازمان مربوطه جهت انجام امور تجاری اخذ شده باشد، مجوز فعالیت جهت اخذ کد اقتصادی است.  جواز مرغ‌داری صادر شده از سازمان جهاد کشاورزی یک نمونه از این دست مجوزها است.

مکان فعالیت تجاری چیست؟

مکان فعالیت تجاری به تمامی واحدهای اداری یا مکانی که از طرف مراجع ذیصلاح یا شهرداری، تحت عنوان مکان فعالیت اقتصادی تایید شده باشد که میتوان در آن با مجوز، یا برای مشاغلی که به مجوز فعالیت نیاز ندارند،  بدون مجوز فعالیت اقتصادی داشت گفته می‌شود.

جریمه مالیاتی برای نگرفتن کد اقتصادی :

سرپیچی از قوانین مربوط به اخذ کد اقتصادی و یا امتناع از دریافت آن قطعا طبق قانون پیامدهایی دارد. جریمۀ شرکتی که برای بار اول مرتکب چنین خطایی شود؛ طبق قانون پرداخت دو برابر سود حاصل از معاملاتش است.

اگر شرکت تخلف  را برای  دومین بار تکرار کند؛ طبق قانون محل اقامت شرکت به مدت سه ماه باید پلمپ شود. اگر خطای مذکور برای بار سوم تکرار شود، مدیران شرکت به مدت 3 تا 6 ماه حبس محکوم می‌شوند.

مدارک لازم برای متقاضیان حقوقی اخذ کداقتصادی :

 • همراه داشتن مهر شرکت
 • تهیه و تکمیل دفترچۀ اشخاص حقوقی که میتوان آن را از واحد های کپی اداره های مالیات تهیه کرد.
 • پاسخ استعلام از واحد مستغلات شهر جهت تشکیل پرونده مالیات اجاره ( استعلام از تشکیل پرونده اخذ گردد)
 • اصل و کپی کلیه روزنامه های تاسیس و روزنامه تغییرات
 • اصل یا کپی برابر اصل از تصویر شناسنامه و کارت ملی کلیه صاحبان امضا مجاز و اعضا

اصل و تصویر سند مالکیت همراه با بنچاق و گواهی پایان کار و عوارض شهرداری ( در صورتیکه یکی از صاحبان امضا مالک محل قانونی باشند و اجاره نامه دستی بین مالک و شرکت ) یا اجاره نامه محل اقامت شرکت محضری یا اجاره نامه همراه با کد رهگیری و هولوگرام به نام شرکت ( 1 سری کپی ) جهت اخذ کد اقتصادی، اجاره نامه باید به نام شرکت باشد نه به نام شخص!

 • اصل و کپی آگهی های ثبتی و مدارک شرکت اعم از اساسنامه، شرکت نامه، پیش آگهی تغییرات و تاسیس، تقاضانامه شرکت­هایی با مسئولیت محدود، اظهارنامه شرکت­های سهامی خاص و تقاضانامه موسسات
 • اصل و کپی قبض آب، برق و تلفن محل شرکت
 • گواهی امضا صاحبان و امضای مجاز شخص حقوقی که این گواهی امضا باید در دفترخانه اسناد رسمی گرفته شود و به نام اداره امور مالیاتی منطقه مورد نظر باشد.

مدارک لازم برای متقاضیان حقیقی اخذ کد اقتصادی :

 • درخواست کتبی اخذ کد اقتصادی
 • مدارک شناسایی
 • فرم اداری مربوط به مشخصات متقاضی
 • کپی پروانه کسب
 • گواهی پرداخت هزینه صدور کد، از شعب بانک ملی
 • سه قطعه عکس ۲ در ۳
 • اگر متقاضی پیش از این کارت اقتصادی داشته ملزم به ارائه کپی آن یا فیش کامپیوتری نیز هست
گواهینامه ثبت نام مودیان مالیاتی

مراحل اخذ کداقتصادی :

زمانی که تمامی مدارک تکمیل شده همراه با فرم اطلاعات اشخاص حقیقی به حوزه مالیاتی ارائه شد ، ممیزی مالیاتی آنها در دست بررسی قرار می‎‌گیرد.

پس از تأیید و ثبت در دفتر حوزه، در ازای دریافت مدارک رسیدی صادر میشود. سپس مدارک به ادارۀ نظارت و پی گیری تحویل داده میشود و این اداره مدارک را به ادارۀ کل اطلاعات و خدمات مالیاتی و ادارۀ شماره اقتصادی ارسال کرده و مسئولین این حوزه پس از بررسی مدارک، کارت کد اقتصادی را صادر می کنند.
برای اشخاص حقوقی نیز  بعد از تهیه کارت و کامل نمودن فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقوقی که توسط مدیر عامل یا وکیل قانونی تنظیم  شده و مهر شرکت پای ان خورده باشد را به حوزه مالیاتی تحویل داده میشود.  باقی مراحل همانند مراحل اخذ کد اقتصادی توسط اشخاص حقیقی است.

نکته:  حتما پس از هر تغییری در اطلاعات شخصی دارنده کد، این تغییرات باید به مراجع ذی‌ربط اطلاع داد شود تا تغییرات در کارت اقتصادی وی نیز اعمال شوند.

هزینه اخذ کداقتصادی :

با توجه به این که تمامی مراحل اداری به خصوص از این دست کارها هزینه‌هایی را در پی دارند هزینۀ تشکیل پروندۀ اخذ کد اقتصادی در صورت تکمیل بودن مدارک و داشتن سند اداری یا اجاره نامه هلوگرام‌دار اداری در موسسات خدمات اداری مختلف، متفاوت است.

برای آگاهی از تمامی هزینه ها و همینطور جهت مشاوره در زمینه اخذ کد اقتصادی و مشاوره رفع مشکلات مربوطه با شماره های موسسه ذهن خلاق تماس بگیرید تا از با سهولت این مراحل را طی کنید.

برای ارتباط با ذهن خلاق ، یکی از راه های زیر را انتخاب کنید

ارتباط از طریق واتساپ :

کارشناس ثبت شرکت
واتساپ کارشناس 2

تلفن تماس :

213 666 88 021

7913 65 88 021

4484 040 0912

4474 040 0912

آدرس :

تهران ، خیابان ولی‌عصر (عج) ، بعد از بوستان ساعی ، محله گاندی ، کوچه سی‌وششم ، مجتمع ولی‌عصر (ع) 1 ، واحد 116

دسترسی دوم : انتهای خیابان گاندی ، خیابان وزرا ، پلاک 108 ، مجتمع ولیعصر 1 ، طبقه اول ، واحد 116

تماس با ما

213 666 88 021

7913 65 88 021

4484 040 0912

4474 040 0912

تهران ، خیابان ولیعصر (عج) ، محله گاندی ، کوچه سی و ششم ، مجتمع ولیعصر 1 ، طبقه اول ، واحد 116

درباره ما

موسسه حقوقی ذهن خلاق از سال 1393 با ارائه خدمات حقوقی و ثبتی در کنار شما عزیزان می‌باشد و با بهره گیری از کارشناسان مجرب در زمینه ثبت شرکت و ثبت علائم تجاری (برند) و مشاوره برندسازی و برندینگ و اخذ کارت بازرگانی و انواع مجوز ها در این مدت کوتاه توانسته با کسب جایگاهی بزرگ ، مشاوری امین در بین تولیدکنندگان کشور باشد

ادامه…